Question: You are performing an isocratic chromatography with two components and elution volumes of 4 8 0 and 5 0 0 ml , respectively. Calculate the

You are performing an isocratic chromatography with two components and elution volumes of 480 and 500 ml, respectively. Calculate the number of theoretical plates for good separation, i.e., R=1. Assume that the figure is the same for both components.
Use the formulas:
R=2*(V_e1-V_e2)/(W_1+W_2)
N=16*(V_e/W)^2

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!