Question: You are thinking about buying a call option with a strike price of $50 which expires in 2 years (t=2). The underlying asset is currently
You are thinking about buying a call option with a strike price of $50 which expires in 2 years (t=2). The underlying asset is currently valued at $50 and is expected to follow a binomial process as shown in the figure below with equal probability at each branching of the tree.
The annual discount rate is 11%.
What is the payoff to the call option in t=2 if the underlying asset is $100 in year 2?
t=0 $50 t=1 70 35 t=2 100 50 25
Step by Step Solution
3.51 Rating (141 Votes )
There are 3 Steps involved in it
The payoff to the call option in t2 if the underlying asset is 100 in year 2 is 50 The option wi... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
