Question: You drop a rock from rest from a cliff and it hits the ground 8.1 s later. How tall is the cliff? t = 8.1

You drop a rock from rest from a cliff and it hits the ground 8.1 s later. How tall is the cliff?

t = 8.1 s = 0
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
