Question: You find a zero coupon bond with a par value of $10,000 and 14 years to maturity. The yield to maturity on this bond is
You find a zero coupon bond with a par value of $10,000 and 14 years to maturity. The yield to maturity on this bond is 5.1 percent. Assume semiannual compounding periods. What is the price of the bond? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Price $4,984.21 (incorrect) Fv=10,000 n=14 i=5.1 PV=? Pmt=225 Got it incorrect, Please help.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
