Question: You have made a physical pendulum by swinging a rod of mass M = 0.73 kg and length L = 0.53 meters around its end.
- You have made a physical pendulum by swinging a rod of mass M = 0.73 kg and length L = 0.53 meters around its end. The mass of the rod is distributed uniformly along its length. We will assume that the amplitude of the swing is max = 15.46 degrees.
- Determine all the following:
- a. The FORMULA for the moment of inertia of your rod.
- b. The distance from the pivot point to the Center-Of-Mass.
- c. The angular frequency of the pendulum.
- d. The amplitude of the motion in radians,.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
