Question: You (mass m1 = 70 kg) stand on a platform of mass m2 = 29 kg. The platform executes simple harmonic motion in the horizontal

You (mass m1 = 70 kg) stand on a platform of mass m2 = 29 kg. The platform executes simple harmonic motion in the horizontal direction with a period of 4.05 5. When the platform is at maximum displacement, you step off the platform gently. What was the total energy of the system before you stepped off the platform, if the maximum speed was 5.8 m/s? -J What is the new amplitude of oscillation after you step off? Number Units Find the maximum speed after you step off. Number Units
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
