Question: Your first production run yields the following statistics; Cp upper = 1.77 Cp lower = 1.07 Assume that you cannot adjust the process target. By
Your first production run yields the following statistics;
Cp upper = 1.77
Cp lower = 1.07
Assume that you cannot adjust the process target. By what proportion do you need to reduce your standard deviation so that the process is six sigma capable
|
| 33.3% |
|
| 11.8% |
|
| 14.2% |
|
| 44.3% |
|
| 66.8% |
|
| 21.6% |
|
| 53.5% |
|
| 58.3% |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
