Question: Your spacecraft can be approximated by a cube (2X2XZ m3, mass=3000kg). It is composed of 24 attitude thrusters {2N each) and one powerful main engine.



Your spacecraft can be approximated by a cube (2X2XZ m3, mass=3000kg). It is composed of 24 attitude thrusters {2N each) and one powerful main engine. The main engine is perpendicular to one of the face of the cube and each face has 4 attitude thrusters (on the next figure, the attitude thrusters are depicted as red arrows]. Y You want to prepare your spacecraft for the maneuvers you will need to perform when reaching Mars. To do so, you have to rotate the spacecraft by 180 degrees. For that rotation, you will use a 'n. = 4 attitude thrusters per burn. The spacecraft is covered with black epoxy a = 0.95, 6 = 0.85. 2- What will be it's temperature (in Celsius degrees) when reaching Mars, knowing that onlyr one of its faces is illuminated by the Sun, and that the heat flow is homogeneously distributed? Power generated inside the spacecraft can be considered as input power for the radiation balance. 3- How much power {in W} should be dissipated inside the spacecraft to acheive 0C
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
