Question: Zack Co. has the following data, in thousands. Assuming a 365-day year, what is the firm's cash conversion cycle? Annual sales $800,000 Annual cost of

Zack Co. has the following data, in thousands. Assuming a 365-day year, what is the firm's cash conversion cycle? Annual sales $800,000 Annual cost of goods sold $620,000 Inventory = $85,000 Accounts receivable = $150,000 Accounts payable = $50,000 81.48 days 83.90 days 89.04 days 91.48 days 96.50 days
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
