Question: Repeat Problem 10.11 using energy considerations. Problem 10.11 As shown in Fig. 10-3, a mass m = 400 g hangs from the rim of a
Repeat Problem 10.11 using energy considerations.
Problem 10.11
As shown in Fig. 10-3, a mass m = 400 g hangs from the rim of a frictionless pulley of radius r = 15 cm. When released from rest, the mass falls 2.0 m in 6.5 s. Find the moment of inertia of the wheel.
m = 400 g mg Fig. 10-3 FT FT a
Step by Step Solution
★★★★★
3.46 Rating (149 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Originally the mass m had PE G mgh where h 20 m It loses all this PE G an... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
