Question: Test H 0 : = 10 vs H a : > 10 using the sample results x = 13.2, s = 8.7, with
Test H0: μ = 10 vs Ha: μ > 10 using the sample results x̅ = 13.2, s = 8.7, with n = 12.
Use the t-distribution and the sample results to complete the test of the hypotheses. Use a 5% significance level. Assume the results come from a random sample, and if the sample size is small, assume the underlying distribution is relatively normal.
Step by Step Solution
★★★★★
3.56 Rating (167 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
This sample size is quite small but we are told that the underlying distr... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
