Question: Using the dataset NutritionStudy, we calculate that the average number of grams of fat consumed in a day for the sample of n = 315
Using the dataset NutritionStudy, we calculate that the average number of grams of fat consumed in a day for the sample of n = 315 US adults in the study is x̅ = 77.03 grams with s = 33.83 grams.
(a) Find and interpret a 95% confidence interval for the average number of fat grams consumed per day by US adults.
(b) What is the margin of error?
(c) If we want a margin of error of only ±1, what sample size is needed?
Step by Step Solution
★★★★★
3.39 Rating (155 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
a For a confidence interval for using the tdistribution we use Using a tdistribution wit... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
