Question: An air conditioner run on electricity and based on a (ideal) Carnot cycle operates between temperatures T = 25 C and T +

An air conditioner run on electricity and based on a (ideal) Carnot cycle operates between temperatures T = 25 C and T+ = 40 C. The gas in the air conditioner has γ = 1.75. The AC is designed to remove 10000 BTU/h from a living space. How much electric power does it draw? Suppose the gas in the AC has a pressure of 2 atm at its maximum volume, which is 1 L, and the minimum volume is 0.4 L. At what rate must the AC cycle in order to accomplish its mission?

Step by Step Solution

3.51 Rating (171 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The Carnot limit on the CoP is T T T 29815 199Cooling pow... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related The Physics Energy Questions!