Question: In the circuit shown in Fig. P26.64, ε = 24.0 V, R 1 = 6.00 Ω, R 3 = 12.0 Ω, and R 2 can
In the circuit shown in Fig. P26.64, ε = 24.0 V, R1= 6.00 Ω, R3= 12.0 Ω, and R2can vary between 3.00 Ω and 24.0 Ω. For what value of R2is the power dissipated by heating element R1 the greatest? Calculate the magnitude of the greatest power.
Figure P26.64

R2 ww R3
Step by Step Solution
★★★★★
3.35 Rating (173 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
IDENTIFY The resistor R 2 can vary between 300 and 240 R 2 is in parallel with R 1 so as R 2 is chan... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
