Question: The arrangement in the drawing shows a block (mass = 15.0 kg) that is held in position on a frictionless incline by a cord (length
The arrangement in the drawing shows a block (mass = 15.0 kg) that is held in position on a frictionless incline by a cord (length = 0.600 m). The mass per unit length of the cord is 1.20 × 10-2 kg/m, so the mass of the cord is negligible compared to the mass of the block. The cord is being vibrated at a frequency of 165 Hz (vibration source not shown in the drawing). What are the values of the angle θ between 15.0° and 90.0° at which a standing wave exists on thecord?
.png)
Step by Step Solution
3.39 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Solving this result for sin shows that Thus we have sin 1 320 n 2 Evaluating ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
232-P-O-S-W (528).docx
120 KBs Word File
