Question: The heat transfer coefficient on the inside of a copper tube (1.9 cm ID and 2.3 cm OD) is 500 W/(m2 K) and 120 W/(m2

The heat transfer coefficient on the inside of a copper tube (1.9 cm ID and 2.3 cm OD) is 500 W/(m2 K) and 120 W/(m2 K) on the outside, but a deposit with a fouling factor of 0.009 (m2 K)/W (based on the tube outside diameter) has built up over time. Estimate the percent increase in the overall heat transfer coefficient if the deposit were removed.GIVENHeat transfer through a copper tubeHeat transfer coefficientsInside (hi) = 500 W/(m2 K)Outside (ho) = 120 W/(m2 K)Tube diametersInside (Di) = 1.9 cm = 0.019 mOutside (Do) = 2.3 cm = 0.023 mFouling factor (Rd) = 0.009 (m2 K)/WASSUMPTIONSConstant thermal conductivity propertiesThe copper ispure

o-120 WI(m2 K) h- 500 W/(m? K) Do-2.3 cm D,= 1.9 cm

o-120 WI(m2 K) h- 500 W/(m? K) Do-2.3 cm D,= 1.9 cm

Step by Step Solution

3.36 Rating (174 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The overall heat transfer coefficient without fouling based o... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

66-E-M-E-H-M-T (1837).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!