Question: The masses in a Cavendish apparatus are m 1 = 12 kg and m 2 = 15 g, and the separation of their centers is
The masses in a Cavendish apparatus are m1 = 12 kg and m2 = 15 g, and the separation of their centers is 7 cm.
(a) What is the force of attraction between these two masses?
(b) If the rod separating the two small masses is 18 cm long, what torque must be exerted by the suspension to balance the torque exerted by gravity?
Step by Step Solution
★★★★★
3.31 Rating (166 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Mass 12 kg Mass 2 15 g a Se... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
10-P-M-U-G (431).docx
120 KBs Word File
