Question: The only force acting on a 2.0kg body as the body moves along an x axis varies as shown in Figure. The scale of the

The only force acting on a 2.0kg body as the body moves along an x axis varies as shown in Figure. The scale of the figure??s vertical axis is set by Fs = 4.0N. The velocity of the body at x = 0 is 4.0 m/s.

(a) What is the kinetic energy of the body at x = 3.0 m?

(b) At what value of x will the body have a kinetic energy of 8.0 J?

(c) What is the maximum kinetic energy of the body between x = 0 and x = 5.0m?

F, (N) x (m) -F

F, (N) x (m) -F

Step by Step Solution

3.62 Rating (170 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

From Eq 732 we see that the area in the graph is equivalent ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

2-P-M-K-E (66).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Mechanics Questions!