Question: The position as a function of time (x(t),y(t)) of a projectile fired with a speed of v0 at an angle a is given by x(t)

The position as a function of time (x(t),y(t)) of a projectile fired with a speed of v0 at an angle a is given by
x(t) = v0cosa·t y(t) = v0sinα·t €“ 1/2 gt2
where g = 9.81 m/s2. The polar coordinates of the projectile at time t are (r(t), θ(t)), where r(t) = ˆšx(t)2 + y(t)2 and tanθ(t) =y(t)/x(t). Consider the case where v0 = 162m/s and α = 70°. Determine r(t) and θ(t) for t = 1, 6, 11, ... , 3ls.
y

y

Step by Step Solution

3.40 Rating (162 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Script file clear clc g981 v0162 alpha70 t1531 ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

652-B-F-F-M (599).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!