Question: The resonant frequency f(in Hz) for the circuit shown is given by: f = l/2Ï1/LC (R/L)2 Calculate the resonant frequency when L = 0.15henrys, R

The resonant frequency f(in Hz) for the circuit shown is given by:
f = l/2Ï€ˆš1/LC €“ (R/L)2
Calculate the resonant frequency when L = 0.15henrys, R = 14 ohms, and C = 2.6 x 10-6 farads.

ell

ell

Step by Step Solution

3.24 Rating (173 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Script file cle... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

652-B-F-F-M (520).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!