The school cafeteria can make pizza for approximately $0.30 a

The school cafeteria can make pizza for approximately $0.30 a slice. The cost of kitchen use and cafeteria staff runs about $200 per day. The Pizza Den nearby will deliver whole pizzas for $9.00 each. The cafeteria staff cuts the pizza into eight pieces and serves them in the usual cafeteria line. With no cooking duties, the staff can be reduced by half, for a fixed cost of $75 per day. Should the school cafeteria make or buy its pizzas?

Members

  • Access to 2 Million+ Textbook solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
$9.99
VIEW SOLUTION

OR

Non-Members

Get help from Management Leadership Tutors
Ask questions directly from Qualified Online Management Leadership Tutors .
Best for online homework assistance.