Question: The Whitehawk Indian Tribe wants to know the average number of absences for each student at the elementary school run by the Bureau of Indian
The Whitehawk Indian Tribe wants to know the average number of absences for each student at the elementary school run by the Bureau of Indian Affairs (BIA). The tribe members believe that the number of absences is at least 12 per student. A sample of 150 students reveals
= 11.8 s = 4.3
What can you tell from this information about the Whitehawk hypothesis?
= 11.8 s = 4.3
What can you tell from this information about the Whitehawk hypothesis?
Step by Step Solution
★★★★★
3.36 Rating (168 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Hypothesis The number of absences is less than ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
596-M-S-H-T (3301).docx
120 KBs Word File
