Question: A flint glass plate (n = 1.66) rests on the bottom of an aquarium tank. The plate is 8.00 cm thick (vertical dimension) and covered

A flint glass plate (n = 1.66) rests on the bottom of an aquarium tank. The plate is 8.00 cm thick (vertical dimension) and covered with water (n = 1.33) to a depth of 12.0 cm. Calculate the apparent thickness of the plate as viewed from above the water. (Assume nearly normal incidence of light rays.)

Step by Step Solution

3.51 Rating (161 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Light scattered from the bottom of the plate undergoes two refractions once at the top o... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

63-P-L-O-I-M (161).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Light and Optics Questions!