Question: a. For a reaction that is carried out at 25 C, how much must change in order to increase the equilibrium constant by a factor
a. For a reaction that is carried out at 25 °C, how much must change in order to increase the equilibrium constant by a factor of 10?
b. How much must ∆H° change if ∆S° = 0 cal K-1 mol-1?
c. How much must ∆S° change if ∆H° = 0 kcal mol-1?
b. How much must ∆H° change if ∆S° = 0 cal K-1 mol-1?
c. How much must ∆S° change if ∆H° = 0 kcal mol-1?
Step by Step Solution
★★★★★
3.50 Rating (167 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
a G RT ln K eq G RT ln 10 G 1986 10 ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
948-C-O-C-R-O-A (1051).docx
120 KBs Word File
