Question: A force acts at the origin of a coordinate system in a direction defined by the angles x= 70.9 and y = 144.9. Knowing that
A force acts at the origin of a coordinate system in a direction defined by the angles θx= 70.9° and θy = 144.9°. Knowing that the z component of the force is -52.0 lb, determine
(a) The angle θz,
(b) The other components and the magnitude of the force.
(a) The angle θz,
(b) The other components and the magnitude of the force.
Step by Step Solution
★★★★★
3.46 Rating (166 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
cos 2 x cos 2 y cos 2 z 1 ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
1221-P-M-K(1448).docx
120 KBs Word File
