Question: A mine car (mass = 440 kg) rolls at a speed of 0.50 m/s on a horizontal track, as the drawing shows. A 150-kg chunk

A mine car (mass = 440 kg) rolls at a speed of 0.50 m/s on a horizontal track, as the drawing shows. A 150-kg chunk of coal has a speed of 0.80 m/s when it leaves the chute. Determine the speed of the car-coal system after the coal has come to rest in the car.

A mine car (mass = 440 kg) rolls at a

150 kg 25.0 0.80 m/s 440 kg 0.50 m/s

Step by Step Solution

3.32 Rating (164 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

REASONING The system in this problem consists of the coal and the car There is ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

1176-P-M-L-M(3486).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Mechanics Questions!