Question: A sample of 20 measurements on a normally distributed quality characteristic had x = 350 and s =10 . Find an upper natural tolerance limit

A sample of 20 measurements on a normally distributed quality characteristic had x = 350 and s =10 . Find an upper natural tolerance limit that has probability 0.90 of containing 95% of the distribution of this quality characteristic.

Step by Step Solution

3.44 Rating (170 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

n 20 x N 35010 2 a 0... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

593-M-S-S-I (3421).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Statistics Questions!