Question: A water tank shaped as an ellipsoid (a = 1.5 m, b = 4.0 m, c = 3m) has a circular hole at the bottom,
A water tank shaped as an ellipsoid (a = 1.5 m, b = 4.0 m, c = 3m) has a circular hole at the bottom, as shown. According to Torricelli's law, the speed v of the water that is discharging from the hole is given by
v = ˆš2gh
where h is the height of the water and g = 9.81m/s2. The rate at which the height, h, of the water in the tank changes as the water flows out through the hole is given by
-1.png)
v = ˆš2gh
where h is the height of the water and g = 9.81m/s2. The rate at which the height, h, of the water in the tank changes as the water flows out through the hole is given by
-1.png)
where rh is the radius of the hole.
Solve the differential equation for y. The initial height of the water is h = 5.9 m. Solve the problem for different times and find an estimate for the time when h = 0.1 m. Make a plot of y as a function of time.
-2.png)
dy 4" ac-1+ r-0.025m
Step by Step Solution
★★★★★
3.37 Rating (175 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Script file a15 b4 c3 g981 r0025 rsqr2 dhdt th sqrt2ghrsqab1... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
652-B-F-F-M (828).docx
120 KBs Word File
