Question: Consider this thermochemical equation. CO2(g) + H2(g) ( CO(g) + H2O(g) H = 42 kJ Is it exothermic or endothermic? How much energy is given
Consider this thermochemical equation.
CO2(g) + H2(g) ( CO(g) + H2O(g) ΔH = 42 kJ
Is it exothermic or endothermic? How much energy is given off or absorbed?
CO2(g) + H2(g) ( CO(g) + H2O(g) ΔH = 42 kJ
Is it exothermic or endothermic? How much energy is given off or absorbed?
Step by Step Solution
★★★★★
3.54 Rating (157 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
By definition a chemical reaction that has a positive H is endothermic meaning that this much e... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
819-C-O-O-C (673).docx
120 KBs Word File
