Question: Figure a shows a thin tube in which a finite potential trap has been set up where V2 = 0 V. An electron is shown
Figure a shows a thin tube in which a finite potential trap has been set up where V2 = 0 V. An electron is shown traveling rightward toward the trap, in a region with a voltage of V1 = ?? 9.00 V, where it has a kinetic energy of 2.00eV. When the electron enters the trap region, it can become trapped if it gets rid of enough energy by emitting a photon. The energy levels of the electron within the trap are E1 = L.0, E2 = 2.0, and E3 = 4.0eV and the non-quantized region begins at E4 = 9.0eV as shown in the energy-level diagram of figure b. What is the smallest energy (eV) such a photon canhave?
Nonquantized- F4 Tube E, Ve (a) (b) Energy
Step by Step Solution
3.58 Rating (162 Votes )
There are 3 Steps involved in it
The smallest energy a photon can have correspond... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
18-P-M-P-P-M-W (104).docx
120 KBs Word File
