Question: Oil (cv = 1.8 kJ/kg-K, = 910 kg/m3) flows steadily through a long insulated constant-diameter pipe at a volume flow rate of 10 m3/min.

Oil (cv = 1.8 kJ/kg-K, ρ = 910 kg/m3) flows steadily through a long insulated constant-diameter pipe at a volume flow rate of 10 m3/min. The conditions at the inlet are p = 3000 kPa, T = 20oC, V = 20 m/s and z = 100 m. The conditions at the exit are p = 2000 kPa and z = 0 m.
(a) Evaluate the velocity (V) at the exit.
(b) Determine the exit temperature (T2).

Step by Step Solution

3.51 Rating (158 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

a Using the mass balance equation b The ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

861-ME-T (6985).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!