Outdoor Life manufactures snowboards. Its cost of making 2,000 bindings is as follows: Suppose Lancaster will sell bindings to Outdoor Life for $14 each. Outdoor Life would pay $3 per unit to transport the bindings to its manufacturing plant, where

Outdoor Life manufactures snowboards. Its cost of making 2,000 bindings is as follows:

$ 17,550 3,400 2,040 6,300 Direct materials Direct labor Variable overhead Fixed overhead Total manufacturing costs for

Suppose Lancaster will sell bindings to Outdoor Life for $14 each. Outdoor Life would pay $3 per unit to transport the bindings to its manufacturing plant, where it would add its own logo at a cost of $0.70 per binding.
Requirements
1. Outdoor Life€™s accountants predict that purchasing the bindings from Lancaster will enable the company to avoid $2,100 of fixed overhead. Prepare an analysis to show whether Outdoor Life should make or buy the bindings.
2. The facilities freed by purchasing bindings from Lancaster can be used to manufacture another product that will contribute $2,700 to profit. Total fixed costs will be the same as if Outdoor Life had produced the bindings. Show which alternative makes the best use of Outdoor Life€™s facilities: (a) make bindings, (b) buy bindings and leave facilities idle, or (c) buy bindings and make anotherproduct.

This problem has been solved!


Do you need an answer to a question different from the above? Ask your question!
Related Book For  answer-question

Financial and Managerial Accounting

ISBN: 978-0132497978

3rd Edition

Authors: Horngren, Harrison, Oliver

Question Details
Chapter # 20
Section: Short Exercises
Problem: 25
Posted Date: December 16, 2011 03:22:33