Question: A small, plastic sphere of mass m = 100 g is attached to a string as shown in Figure P17.45. There is an electric field
A small, plastic sphere of mass m = 100 g is attached to a string as shown in Figure P17.45. There is an electric field of 100 N/C directed along the +x direction. If the string makes an angle ? = 30? with the y axis, what is the charge on the sphere?
Figure P17.45
?
m
Step by Step Solution
★★★★★
3.62 Rating (170 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Since the sphere is in equilibrium the force the electric field exerts on the sphere is equal in mag... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
