Question: A liquid ( = 1000 kg/m 3 ; = 10 1 N s /2 m 2 ; v = 10 4 m 2 /s)

A liquid (ρ = 1000 kg/m3; μ = 10–1 N∙s/2 m2; v = 10–4 m2/s) flows uniformly with a mean velocity of 0.9 m/s in a pipe with a diameter of 175 mm. Show that the flow is laminar. Also, find the friction factor f and the head loss per meter of pipe length.

Step by Step Solution

3.44 Rating (173 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Reynolds numberRe velocitydiameterkinematic viscosity Re 0901... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (2 attachments)

PDF file Icon

2109_60fe5113d5d20_875277.pdf

180 KBs PDF File

Word file Icon

2109_60fe5113d5d20_875277.docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Engineering Fluid Mechanics Questions!