Question: Use the finite-element model of Chapter Problem 11.30 to determine the response of the structure if HVAC equipment on the girder produces a lateral harmonic

Use the finite-element model of Chapter Problem 11.30 to determine the response of the structure if HVAC equipment on the girder produces a lateral harmonic force of magnitude \(3000 \mathrm{~N}\) at a frequency of \(500 \mathrm{rpm}\).

Data From Chapter Problem 11.30:

2.5 m FIGURE P11.30 5.1 m 2000 kg E = 200 10

2.5 m FIGURE P11.30 5.1 m 2000 kg E = 200 10 N/m p=7500 kg/m A = 3.1 102m I-1.7 x 10-5 m (f), F(N) 7000 (b) 0.08 I(s)

Step by Step Solution

3.40 Rating (159 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Introduction Mechanical Engineering Questions!