Question: In physics, it is shown that the height s of a ball thrown straight down with an initial speed of 48 ft/sec from a rooftop
In physics, it is shown that the height s of a ball thrown straight down with an initial speed of 48 ft/sec from a rooftop 160 feet high is
s = s(t) = - 16t2 + 48t + 160
where t is the elapsed time that the ball is in the air.
(a) When does the ball strike the ground? That is, how long is the ball in the air?
(b) What is the average speed of the ball from t = 0 to t = 1?
(c) What is the instantaneous speed of the ball at time t?
(d) What is the instantaneous speed of the ball at t = 1?
(e) What is the instantaneous speed of the ball when it strikes the ground?
Step by Step Solution
3.34 Rating (172 Votes )
There are 3 Steps involved in it
a b C 16t48t1600 16t 3t100 1612t50 t 2 or t 5 The ball strikes the ground after 2 ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
