Question: An electron orbiting in the n = 4 level of a hydrogen-like atom drops to the n = 2 level, emitting a photon. The energy
An electron orbiting in the n = 4 level of a hydrogen-like atom drops to the n = 2 level, emitting a photon. The energy difference between the two levels is 3.39 x 10 -19 J.
Calculate the wavelength in nm of the emitted photon, to 2d.p.
Step by Step Solution
★★★★★
3.38 Rating (151 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To calculate the wavelength of the emitted photon we can use the formula that relates the energy of ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
