Question: An industrial engineer collected data on the labor time required to produce an order of automobile mufflers using a heavy stamping machine. The data on
An industrial engineer collected data on the labor time required to produce an order of automobile mufflers using a heavy stamping machine. The data on times (hours) for n = 52 orders of different parts

has x? = 1.865 hours and s 2 = 1.5623 so s = 1.250 hours. What can one assert with 95% confidence about the maximum error if x? = 1.865 hours is used as a point estimate of the true population mean labor time required to run the heavy stamping machine?
2.15 2.27 0.99 0.63 2.45 1.30 2.63 2.20 0.99 1.00 1.05 3.44 0.49 0.93 2.52 1.05 1.39 1.22 3.17 0.85 1.18 2.27 1.52 0.48 1.33 4.20 1.37 2.70 0.63 1.13 3.81 0.20 1.08 292 2.87 262 1.03 2.76 0.97 0.78 4.68 5.20 1.90 0.55 1.00 2.95 0.45 0.70 2.43 3.65 4.55 0.33
Step by Step Solution
3.44 Rating (154 Votes )
There are 3 Steps involved in it
To determine the maximum error also known as the margin of error for the sample mean we use the form... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (2 attachments)
6096b45b50bdd_27120.pdf
180 KBs PDF File
6096b45b50bdd_27120.docx
120 KBs Word File
