Question: 0.1 (A) An automated guided vehicle system has an average travel distance per delivery =220m and an average empty travel distance =160m. Load and unload
0.1 (A) An automated guided vehicle system has an average travel distance per delivery =220m and an average empty travel distance =160m. Load and unload times are each 24sec and the speed of the AGV=1m/sec. Traffic factor =0.9 and availability =0.94. How many vehicles are needed to satisfy a delivery requirement of 35 deliveries /hr
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
