Question: 1. 2 H 2 (g) + O 2 (g) 2 H 2 O(g) G = -453.3 kJ and S = -88.9 J/K at 341 K

1. 2H2(g) + O2(g)2H2O(g) G = -453.3 kJ and S = -88.9 J/K at 341 K and 1 atm. The maximum amount of work that could be done by this reaction when 1.61 moles of H2(g) react at standard conditions at this temperature is _________ kJ.

2. Fe(s) + 2HCl(aq)FeCl2(s) + H2(g) H = -7.4 kJ and S = 107.9 J/K The maximum amount of work that could be done when 1.81 moles of Fe(s) react at 301 K, 1 atm is _________kJ.

3. 2H2O(l)2H2(g) + O2(g) The standard free energy change for this reaction is 474.2 kJ. The free energy change when 2.07 moles of H2O(l) react at standard condition is ________kJ. What is the maximum amount of useful work that the reaction of 2.07 moles of H2O(l) is capable of producing in the surroundings under standard conditions? If no work can be done, enter none. ________ kJ

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!