Question: (1 point) If P(A) = 0.4, P(B) = 0.7, and P(A and B) = 0.25, then (a) P(A| B) = (b) P(B|A) = Note: Use


(1 point) If P(A) = 0.4, P(B) = 0.7, and P(A and B) = 0.25, then (a) P(A| B) = (b) P(B|A) = Note: Use up to 4 decimal places in your answers.(1 point) In a survey of 206 people, the following data were obtained relating gender to color-blindness: Color-Blind (C) Not Color - Blind (C ) Total Male (M) 67 65 132 Femal (F) 14 60 74 Total 81 125 206 A person is randomly selected. What is the probability that the person is: a) Male? b) Male and Color-blind? c) Male given that the person is Color-blind? d) Color-blind given that the person is Male? e) Female given that the person is not Color-blind? Note: Round off your answers to 4 decimal places in your answers
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
