Question: 100% C1 L = 3,250 psla = 2,500 psia C7. 100% 100% C2-C6 Figure 1: Pseudotemary diagram for a reservoir fluid at 150F for two

 100% C1 L = 3,250 psla = 2,500 psia C7. 100%

100% C1 L = 3,250 psla = 2,500 psia C7. 100% 100% C2-C6 Figure 1: Pseudotemary diagram for a reservoir fluid at 150F for two different pressure. A gas injection is designed to be miscible with the reservoir oil at reservoir temperature of 150F. The displacing solvent contains a mixture of 80% C and 20% C3-C6. The reservoir oil has a composition of 30%C1, 10% C through C6 and 60% C1-. Would the injected slug (solvent) achieve FCM with the reservoir oil at 2500 psia and at 3250 psia? Give your reason. Write down the composition of injected slug (solvent) that can achieve FCM at 2500 psia and 3250 psia, respectively. Explain your answer using Figure 1

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!