Question: 1.Suppose r RF = 4%, r M = 10%, and b i = 1.4. a.What is r i , the required rate of return on
1.Suppose rRF = 4%, rM = 10%, and bi = 1.4.
a.What is ri, the required rate of return on Stock i?
b.Now suppose that rRF (1) increases to 5%; or (2) decreases to 3%. The slope of the SML remains constant. How would this affect rM and ri?
c.Now assume that rRF remains at 4%, but rM (1) increases to 12%; or (2) falls to 9%. The slope of the SML does not remain constant. How would this affect ri?
(Hint: the slope of the SML is the market risk premium)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
