Question: 1:Suppose that the excess return for all securities can be described by a single index model: R i = i + i R m +
1:Suppose that the excess return for all securities can be described by a single index model: Ri = i + iRm + ei
The standard deviation of the market portfolio is 18%. Data for securities A, B and C are presented in the table below:
| Security | i | E(Ri) | (ei) |
| A | 0.4 | 11% | 27% |
| B | 1.2 | 13% | 15% |
| C | 1.3 | 13% | 10% |
Suppose that an investor forms a well-diversified portfolio of type A securities. What would be the variance of the portfolio's excess return, assuming there is an infinite number of securities with return characteristics which are identical to the characteristics of security A?
2:
Assume that the single index model is valid. You've collected the following information about excess returns for two stocks, A and B, their residual standard deviations, and the standard deviation of the macroeconomic factor, M:
- RA = -0.1 + 0.8 RM + eA
- RB = 0.2 + 1.5 RM + eB
- (eA) = 0.4
- (eB) = 0.2
- M = 0.26
Attempt 1/10 for 10 pts.
Part 1
What is the standard deviation of stock A?
Part 2
What is the standard deviation of stock B?
Submit
What is the covariance between the returns on stocks A and B?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
