Question: 2 . ) A 9 0 % of C l 2 ( A ) present in a gas stream is required to be removed by

2.) A 90% of Cl2(A) present in a gas stream is required to be removed by absorption in water containing reactant FeCl2(B).Cl2 and FeCl2 react in the liquid as follows:
Cl2(gi)+FeCl2(l)FeCl3(s),-rA=kCACB
FeCl2 has a negligible vapour pressure, hence does not go into the gas phase. What volume of agitated tank will you recommend for this operation? (17.5 marks)
DA=DB=3.610-6m2h,CU=55,556molm3,HA=105Pa*m3mol,ft=0.9
Fg=90,000molh,PT=106Pa,PAin=104Pa,PAout=103Pa,Fl=9000molh,
k=2.6105m3mol.hr,CBin=5556molm3,KAla=144hr-1,KAga=0.72mol?
a=200m2m3,(hr.m3.Pa)
 2.) A 90% of Cl2(A) present in a gas stream is

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!