Question: 2. Calculate the Economic Order Quantity using the following information: annual demand = 3,000,000; the cost of placing an order = $54 per order; the

2. Calculate the Economic Order Quantity using the following information: annual demand = 3,000,000; the cost of placing an order = $54 per order; the carrying cost % = 25%; item value = $100 a. 3600 b. 720 C. 72000 d. 36000 3. What is the reorder point for the CPTBMW Company if the lead time is 6 hours and the hourly demand for the company is 7000? a. 42000 b. 1750 C. 28000 d. I don't know e. False
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
