Question: 3 Given the following information, the efficiency is: Effective capacity = 80 units per day Design capacity = 100 units per day Actual output =

3 Given the following information, the efficiency
3 Given the following information, the efficiency is: Effective capacity = 80 units per day Design capacity = 100 units per day Actual output = 72 units per day n Select one: O a. 64% O b. 50% Oc. 90% O d. 80% Oe. 72% Given forecast errors of 5, 0, -4, and 3, what is the mean absolute deviation (MAD)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!