Question: (3%) Problem 17: The diagram shows a crate with mass m = 31.3 kg being pushed up an incline that makes an angle = 29.7

 (3%) Problem 17: The diagram shows a crate with mass m= 31.3 kg being pushed up an incline that makes an angle

(3%) Problem 17: The diagram shows a crate with mass m = 31.3 kg being pushed up an incline that makes an angle = 29.7" with the horizontal. The pushing force is horizontal, with magnitude P, and the coefficient of kinetic friction between the crate and the incline is 4 = 0.41. Consider the work done on the crate as it moves a distance d = 6.98 m at constant speed. $ 25% Part (a) What is work, in joules, done by the pushing force, P? We =l I tanh() cotanh() @ Degrees Radians Submit Hint | Igiveup! Hints: deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback: deduction per feedback. Grade Summary Deductions Potential 96% Submissions Attempts remaining: 2 (4% per attempt) detailed view 1 o @& 25% Part (b) What is the work, in joules, done by friction? . A 25% Part (c) What is the work, in joules, done by gravity?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!