Question: (11%) Problem 6: The diagram shows a crate with mass m = 20.7 kg being pushed up an incline that makes an angle o
(11%) Problem 6: The diagram shows a crate with mass m = 20.7 kg being pushed up an incline that makes an angle o = 29.8 degrees with horizontal. The pushing force is horizontal, with magnitude P = 588 N. Starting from rest, the crate achieves a speed of 5.31 m/s as it moves a distance d = 7.89 m. What is the work done by friction, in joules? W= P J () 789 E4 * 5 6 1 2 3 HOME sin( cos() tan() cotan asin() acos() atan) acotan() sinh() cosh() tanh() cotanh() Degrees Radians + - 0 VO BACKSPACE DEL CLEAR END Grade Summary Deductions Potential Submissions 0% 100% Attempts remaining: 8 (0% per attempt) detailed view Submit Hint Feedback I give up! Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining: 1 Feedback: 0% deduction per feedback.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
