Question: 3. Water flows at a velocity 1m/s over a flat plate of length L=0.6m. Consider two cases, one for which the water temperature is approximately

3. Water flows at a velocity 1m/s over a flat plate of length L=0.6m. Consider two cases, one for which the water temperature is approximately 300K and the other for which an approximate water temperature of 350K. In the laminar and turbulent regions, experimental measurements show that the local convection coefficients are well described by, hlam(x)=Clamx0.5 and hturb(x)=Cturbx0.2 where x has units of m. At 300K Clam=395W/m1.5K and Cturb=2330W/m1.8K At 350K, Clam=477W/m1.5K and Cturb=3600W/m1.8K As is evident, the constant, C, depends on the nature of the flow as well as the water temperature because of the thermal dependence of various properties of the fluid. Determine the average convection coefficient, , over the entire plate for the two water temperatures
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
